Trening FBW dla początkujących.

Jako trener personalny polecam metodę treningową FBW (Full Body Workout) zarówno dla osób rozpoczynających swoją przygodę z rozwojem sylwetki, jak i dla średniozaawansowanych. Objętość treningu FBW bowiem możemy modyfikować w taki sposób, że będzie stanowiła wyzwanie zarówno dla osób z małym, jak i dużym stażem na siłowni. Najważniejszą przewagą treningu FBW, nad innymi metodami treningowymi takimi jak np. SPLIT, jest częstsza stymulacja wszystkich partii mięśniowych w tygodniu, a tym samym częstsza szansa na doprowadzenie do mikrouszkodzeń, co ostatecznie przekłada się na szybsze przyrosty masy mięśniowej. Osobiście przez lata wypróbowywałem różne modele treningowe i dobrze skomponowany program FBW działa na rozwój moich mięśni najlepiej.

 

Trening FBW w praktyce

W treningu FBW dla początkujących podstawę powinny stanowić ćwiczenia złożone, czyli takie w których pracuje wiele mięśni jednocześnie. Każda jednostka treningowa powinna być przedzielona minimum 48godzinną przerwą wypoczynkową. Także trzy takie jednostki w ciągu tygodnia będą najbardziej optymalnym rozwiązaniem biorąc pod uwagę zyski do strat. Bowiem większa ilość może spowodować gorszą regeneracje, co przełoży się na mniejsze lub nawet zerowe przyrosty masy mięśniowej, natomiast dwa lub jeden trening w tygodniu to zdecydowanie za mało by oczekiwać realnego progresu w sylwetce.

 

Częstotliwość treningowa

Trening FBW zazwyczaj dzielimy na trening A i B. W przypadku trzech treningów w tygodniu schemat ten powinien wyglądać następująco:

Poniedziałek – Trening A,

Wtorek – Odpoczynek,

Środa – Trening B,

Czwartek – Odpoczynek,

Piątek – Trening A.

Natomiast kolejny tydzień, należy zacząć od treningu B w poniedziałek, treningu A w środę i znów B w piątek. Ta cotygodniowa zamiana ma w okresie miesięcznym dać nam ostatecznie ilość zrobionych treningów na poziomie sześciu zarówno A, jak i B.

 

Przykładowy plan treningowy FBW (Full Body Workout)

Trening A

 1. Przysiady klasyczne ze sztangą
 2. Opuszczania na drążku podchwytem
 3. Facepull
 4. Wyciskania na Atlasie
 5. CaliforniaPress
 6. Uginania przedramion z hantlami leżąc na ławce skośnej
 7. Plank
 8. Wspięcia na palce stojąc

Trening B

 1. Wypychania na suwnicy
 2. Gorilla row
 3. Wyciskania hantli na barki siedząc
 4. Rozpiętki na wyciągu bramowym
 5. Pompki na poręczach
 6. Uginania przedramion ze sztangą łamaną na modlitewniku
 7. Ab roller
 8. Wspięcia na maszynie siedząc

 

Przedstawiony powyżej plan treningowy stanowi wyłącznie przykład treningu jednego z moich podopiecznych. Nie będzie on odpowiedni dla każdego ze względu na indywidualne cechy takie jak m. in. poziom siły, zakresy ruchu i uwarunkowania anatomiczne.

 

Chcesz się dowiedzieć jak układać trening FBW? Sprawdź tutaj: www.budujmase.pl

Jeśli artykuł pt: Trening FBW dla początkujących” Cię zaciekawił to zapraszam do przeczytania pozostałych moich publikacji z zakresu treningu na siłowni, odżywiania i budowy sylwetki – www.domagalsky.pl/blog/

Potrzebujesz więcej informacji na temat treningu na siłowni, suplementów lub odżywiania? Pobierz mój darmowy E-BOOK!

ZOBACZ MOJE PAKIETY TRENINGOWE: https://domagalsky.pl/sklep/

KONTAKT DO MNIE: adrian@domagalsky.pl

MOJE SOCIAL MEDIA: INSTAGRAM:   / domagalsky_coach   TIKTOK:   / domagalsky_coach   FACEBOOK:   / domagalskyadrian  

trener personalny poznań, trener personalny poznan, trening personalny poznan, trener personalny poznań cena, trener personalny, treningi personalne poznań, siłownia, siłownia z trenerem poznań, poznan trener personalny trener personalny poznań opinie, cena trenera personalnego, trening personalny, trener osobisty poznań, trening personalny cena, prywatny trener, trener personalny cena za godzinę, koszt trenera personalnego, silownia, siłownia poznań, trener personalny, treningi personalne poznań, trening indywidualny poznań, trener indywidualny poznań, trening FBW dla początkujących